Bukmacher Fortuna to jeden z najbardziej doświadczonych bukmacherów na polskiej scenie hazardowej. Pierwsze zakłady bukmacherskie można było postawić tam w połowie lat 90. ubiegłego wieku, choć odbywało się to jeszcze w punktach stacjonarnych pod marką Profesjonał. Dopiero po kilkunastu latach ten polski bukmacher został wykupiony przez czeską grupę bukmacherską – Fortuna. Od tego czasu trwa ciągły rozwój bukmachera, który od lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez polskich graczy.

bukmacher naziemny czy w internecie
Gdzie obstawiać zakłady bukmacherskie?

Na przykładzie bukmachera Fortuna można też idealnie przedstawić różnice między bukmacherem stacjonarnym a online. Zakłady Fortuna można zawierać w ok. 600 lokali bukmacherskich na terenie całej Polski. Opinie o Fortunie są bardzo pozytywne także wśród tych graczy, którzy wolą obstawiać w domowym zaciszu.

Dostępność zakładów

Podstawowa różnica między zakładami bukmacherskimi zawieranymi przez internet, a tymi w punktach stacjonarnych, to dostępność. W Polsce jest ok. 1500 lokali bukmacherskich i to na pewno nie jest mało, ale i tak trudno to w ogóle porównywać do internetu. Zakłady bukmacherskie online możemy przecież obstawiać wszędzie tam gdzie mamy dostęp do internetu, a „białych plam” niemal już nie ma. Do tego zakłady bukmacherskie w sieci dostępne są przez całą dobę. Punkty stacjonarne zwykle pracują w określonych godzinach z nocnymi przerwami.

Oferta przedmeczowa niemal taka sama

Oferta bukmacherska również nieco się różni. Kursy na wydarzenia przedmeczowe, szczególnie w obrębie oferty jednego bukmachera jak np. w Fortunie, nie różnią się szczególnie. Jedynie może się zdarzyć tak, że w lokalach bukmacherskich znajdziemy nieco mniej dodatkowych kursów tzw. rynków. Na pewno przeglądanie oferty bukmacherskiej jest nieco bardziej kłopotliwe w punkcie stacjonarnym. Gracze mają do dyspozycji monitory, listy kursowe wywieszone na ścianach lokalu czy też wydruki w postaci książeczek. Nie da się ukryć, że czasami trudno jest się przekopać i znaleźć odpowiedni kurs. 

Kłopotliwa rejestracja

Dlatego niektórzy gracze wybierają mecze na stronie i opłacają zakłady w punkcie danego bukmachera. Po co to robić skoro można obstawić kupon w internecie? Obstawianie w lokalach bukmacherskich jest anonimowe. Gracz może zostać jedynie poproszony o okazanie dowodu tożsamości, gdy pracownik bukmachera ma wątpliwości czy typer ma skończone 18 lat. 

Jeśli chcemy grać przez internet należy się wcześniej zarejestrować na stronie bukmachera. Może być to dla niektórych nieco kłopotliwe, bo bukmacher ma obowiązek zebrania wielu informacji o samym graczu. Numer PESEL, dowodu tożsamości czy konta w banku to tylko część danych, a do tego dochodzi jeszcze weryfikacja, która odbywa się na podstawie przesłanych przez formularz zdjęć dokumentu tożsamości. To zrozumiałe, że są gracze, którzy chcą uniknąć przekazywania swoich danych.

Grając stacjonarnie możemy grać też za gotówkę i to też bywa ułatwieniem dla wielu, choć metody płatności u bukmacherów online pozwalają na błyskawiczne i bezpieczne transfery danych.

Zakłady „na żywo” nie tylko w internecie, ale…

Wspomniana przewaga w filtrowaniu oferty to jedno, ale obstawianie zakładów „na żywo” jest już domeną bukmacherów internetowych. Co prawda i w punktach stacjonarnych można z tej oferty coraz częściej skorzystać, ale technicznie jest to znacznie trudniejsze. Bukmacherzy stacjonarni ofertę „live” udostępniają m.in. poprzez terminale bukmacherskie, ale ich liczba jest jeszcze niewielka. Do tego godziny otwarcia punktów stacjonarnych sprawiają, że trudno jest tam obstawiać „na żywo” wieczorne czy nocne wydarzenia.

Z drugiej strony, obstawianie „na żywo” ma najwięcej sensu jak oglądamy mecz lub możemy przeglądać statystyki z rozgrywanego meczu. To też nie jest wykluczone w punktach stacjonarnych, jednak zdecydowanie więcej możliwości mamy ku temu typując „live” z domu. Możemy używać do tego albo tradycyjnych komputerów albo smartfonów czy tabletów dzięki aplikacjom bukmacherskim.

Sport wirtualny? Podobnie, bo choć niektórzy bukmacherzy w swoich punktach pokazują animację meczów na monitorach i można obstawiać takie zakłady, to jednak znacznie wygodniej jest to robić z domu.

Różnice podatkowe

Podatki? Grając u legalnych bukmacherów również nie ma różnicy. Co prawda przez lata utarło się w Polsce przekonanie, że internetowi bukmacherzy to synonim gry bez podatku, ale prawda jest nieco inna. Oczywiście, w internecie można znaleźć bukmacherów, którzy działają bez polskiej licencji i przez to nie pobierają od polskich graczy podatków. Jednak taka gra jest nielegalna i gracze mogą zostać srogo ukarani. Korzystając z usług legalnych bukmacherów stawki podatku są takie same zarówno gdy obstawiamy online jak i stacjonarnie. 

Poprzedni artykułJaki wpisać kod promocyjny u bukmachera, by nie żałować?
Następny artykułSTS Betgames bonus bez depozytu. Jak dostać 29 PLN na obstawianie + 1200 PLN?